M2

21_2a

656
Liczby czworacze to liczby pierwsze, które mają postać: p, p + 2, p + 6, p + 8, a p jest pewną liczbą pierwszą. Zatem są to pary liczb bliźniaczych w najbliższym możliwym sąsiedztwie.

Można zauważyć przy tym, że określenie „liczby czworacze” w odniesieniu do liczb postaci p, p + 2, p + 4, p + 6 nie miałoby sensu, ponieważ z trzech (a tym bardziej z czterech) kolejnych liczb nieparzystych co najmniej jedna jest podzielna przez 3.

Jedną z metod znajdowania liczb pierwszych jest sito Eratostenesa. Eratostenesowi z Cyreny przypisano stworzenie algorytmu wyznaczania liczb pierwszych z zadanego przedziału [2, n]. Algorytm Eratostenesa polega na wykreślaniu kolejnych wielokrotności liczb pierwszych, a pierwszą wykreśloną jest liczba 2.


  1. W kroku pierwszym ze zbioru liczb naturalnych z przedziału [2, n] wybieramy najmniejszą, czyli 2, i wykreślamy wszystkie jej wielokrotności większe od niej samej, to jest 4, 6, 8...

  2. W kroku drugim z pozostałych liczb wybieramy najmniejszą niewykreśloną liczbę (3) i usuwamy wszystkie jej wielokrotności większe od niej samej 6, 9, 12...

  3. W kolejnych krokach postępujemy według tej samej procedury dla liczb: 5, 7, 11... k, dla k<=n.


  4. Niech A będzie tablicą wartości logicznych indeksowaną liczbami całkowitymi od 1 do 200 000, początkowo wypełnioną wartościami true.

    Napisz specyfikację i algorytm, który metodą sita Eratostenesa oznaczy wszystkie liczby pierwsze (true) i złożone (false).
liczby.txt koncerty.txt miasta.txt napisy.txt zespoly.txt 5a.jpg